Induktsioonpliit on esialgu köökides võrdlemisi harv külaline. Peamine põhjus on see, et inimesed ei mõista lõpuni selle tööpõhimõtet ja millises ulatuses antud seadeldis on funktsionaalne. Endiselt on levinud müüdid justkui kahjulikust kiirgusest, osasid ostjaid hirmutab omakorda hind. Selgitame, mille pärast siiski induktsioonpliit soetamist vääriks.

Induktsioonpliit on inverterseade, mis on nähtud ette toidu valmistamiseks. Tööpõhimõte rajaneb elektrivoolu juhtiva vasest induktsioonpooli toimel. Pliidirõngas soojeneb elektrilise magnetvälja kuni 100 kHz toimel palju kiiremini. Eralduv kiirgus organismi kuidagi ei mõjuta. Isegi 30 cm kaugusel paneelist jääb toime minimaalseks.

Seadeldiste tehnilisi omadusi võib kujutada sellise loendi kujul.

  1. Seadme DDK on ligikaudu 80–90%. Teisaldatavatel seadeldistel on väike kasutegur (umbes 50–60%).
  2. Pinnatemperatuur ei ole kõrgem kui 60 kraadi. Soojenemise allikaks on kuumad nõud.
  3. Voolusagedus poolides on ligikaudu 30–60 kHz.
  4. Juhtimine – on sensor-, mehaanilise või ühendsüsteemjuhtimisega mudeleid. Viimane variant on lisaks varustatud režiimiga Booster – võimsuse automaatse ümberlülitumisega ühele pliidirõngale.

Nõuannet valimisel

  1. Pöörake tähelepanu lisafunktsioonide olemasolule – pliidi tehniline konstruktsioon peab olema varustatud automaatse väljalülitumise funktsiooniga võimaliku tulekahju ärahoidmiseks, süsteemi blokeerimise, taimeriga jne. Sensori tüüpi mudeleid juhitakse väga lihtsalt ja need peaaegu ei nõua väljastpoolt pidevat kontrolli.
  2. Ostke see mudel, millel on ühel pliidirõngal optimaalseim võimsusefunktsioon – ligikaudu 2 kW.
  3. Ärge ostke kunagi liiga suurt pliiti, millele on raske köögis kohta leida. Parem on soetada midagi väiksemat, kuid võimast.
  4. Stabiilseimad ja ohutuimad on lauapliidid.

Küsimuste korral pöörduge meie ettevõtte poole. Jutustame sellest, kuidas valida sobivaim mudel, jagame nõuandeid ja kogemustest saadud trikke. Professionaalse induktsioonpliidi võib valida ja soetada SIIT.